tołpa poleca: książki
tołpa poleca: książki

tołpa poleca: książki

Opublikowany

poniżej lista kilku książek, które lubimy

mamy 26. tydzień roku, co oznacza że dokładnie 100k osób w Polsce, które w zeszłym roku kliknęły na Facebooku przycisk „Wezmę udział” tuż przy wydarzeniu z napisem „Przeczytam 52 książki w 2016 roku” - właśnie dobijają do swojego czytelniczego półmetka.

Jesteśmy ciekawi czy wszyscy jej uczestnicy sumiennie realizują założenia i każdego tygodnia sięgają po nową lekturę? Trzymamy kciuki.

tymczasem

wybraliśmy dla was 10 książek w sam raz na letnie wieczory. Nie namawiamy Was do upychania w wakacyjnych walizkach opasłych tomów. Bo po co.  A może lepiej wybrać tylko jedną pozycję i w pełni skupić się na jej treści? W myśl – mniej znaczy więcej.

1. Richard E. Nisbett, Mindware, narzędzia skutecznego myślenia.

światowej sławy psycholog o narzędziach, które pozwalają jaśniej myśleć i ułatwiają podejmowanie mądrych decyzji. Ten praktyczny przewodnik, wyjaśniający m.in. zagadnienia związane z rozwiązywaniem problemów może okazać się najcenniejszą rzeczą w naszym wakacyjnym bagażu.  
 
2. Sylwia Kubryńska, Kobieta (dość) doskonała.
 
dość z kreowaniem wizerunku kobiety idealnej - takiej, co to jeśli chce odnieść życiowy sukces musi koniecznie zlikwidować cellulit, podnieść owal twarzy, wejść w posiadanie wiedzy na temat konstruowania wymyślnych ciast oraz spełniać się na polu rodzinnym, macierzyńskim i zawodowym. W wielkim skrócie: sposób Kubryńskiej na to, jak być kobietą i się nie dać.

3. Łukasz Długowski, Mikrowyprawy w wielkim mieście.
 
dziennikarz i podróżnik, uzależniony od miejsc niepopularnych udowadnia, że można wyłączyć się i wypocząć w środku tygodnia. Nawet w samym centrum wielkiego miasta! Czasem wystarczy chęć przeżycia czegoś nowego. Nie wiemy, jak Wy, ale my w to wchodzimy.
 
4. Tom Hodgkinson, Jak być leniwym.
 
„Kompendium wiedzy próżniaczej” - tak o swoim dziele mówi sam autor. Zdobiony interesującymi cytatami manifest lekkiego życia to nie tylko pochwała na cześć lenistwa. To przede wszystkim instrukcja czerpania przyjemności z życia. Leniwie czytamy.

5. Marta Sapała, Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków.
 
a gdyby tak z dnia na dzień radykalnie ograniczyć codzienną konsumpcję? Oskubać ją do tego, co naprawdę niezbędne? Autorka decyduje się na ten krok, przez dwanaście kolejnych miesięcy przestając uzależniać swoje życie od zawartości portfela. Czy wnioski z przeprowadzonego eksperymentu będą wyłącznie pozytywne? O tym dowiecie się z książki.

6. Deyan Sudjic, Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?
 
co dziś jest prawdziwym luksusem: posiadanie pewnych rzeczy czy raczej rezygnacja z nich? Skąd wzięła się w nas ślepa konsumpcja? O tym i o innych rzeczach opowiada Deyan Sudjic, pokazując, że dizajn to swoisty język, który warto umieć czytać.

7. Johnathan Crary, 24/7. Późny kapitalizm i koniec snu.
 
nie wydaje Wam się, że sen w dzisiejszych czasach jest już nieco przereklamowany? W świecie zachodniego kapitalizmu ideałem jest nieprzerwana aktywność i dyspozycyjność. Nie ma tu już miejsca na odpoczynek. Autor obrazuje moment, w którym sen staje się luksusowym dobrem. Lektura w sam raz przed położeniem się do łóżka.

8. Booth Michael, Skandynawski raj.
 
mówi się, że w państwach północy mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie. Wystarczy krótki rzut oka na te wszystkie piękne krajobrazy wyświetlane przez Google Images, I odpowiedź staje się oczywista. Michael Booth w swojej książce opisuje jednak codzienne życie mieszkańców Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii, zwracając uwagę na dwie strony medalu modelu skandynawskiego. Dla refleksji.

9. Joanna Glogaza, Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć.

jak to jest mieć czas na wszystko? Na godny odpoczynek, wolne w ciągu tygodnia pracy, przerwę na pogłaskanie kota? O tym oraz o wielu innych, z punktu widzenia codzienności drobnych rzeczach pisze w swojej drugiej książce znana blogerka. 

10. Laura Vanderkam, Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem.
 
fascynująca podróż wgłąb życiorysów znanych i lubianych, którzy dzielą się poradami, w jaki sposób przed wyjściem z domu osiągnąć pełnię produktywności. Dość nerwowych poranków, wiecznego pośpiechu i trwania w zgubnych nawykach.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Od (zbędnego) wydawania pieniędzy można się odzwyczaić

Dobre zarządzanie finansami zawsze było jednym z głównych powodów zrealizowania tak wielu podróży w moim życiu.