Pracuj mniej
Pracuj mniej

Pracuj mniej

Opublikowany

wiecie, że statystycznie w ciągu całego życia spędzamy ponad 99 tysięcy godzin na pracy? 

Czy nie przyjemniej byłoby przeznaczyć ten czas na nieco przyjemniejsze sprawy? Mamy tu na myśli naturalnie tak przyziemne czynności, jak bieganie z psem po lesie. Albo uśmiechanie się do najdziwniejszych chmur na niebie.

nie będziemy namawiać Was do porzucenia etatów. Wychodzimy z założenia, że praca rozwija, pomaga funkcjonować w społeczeństwie. I jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Tak po prostu.

podzielimy się z Wami jedynie sprawdzonymi poradami na to, jak dzięki umiejętnej organizacji pracować bardziej efektywnie. A w efekcie - mniej.  

ponoć są wśród nas ludzie, dla których inni tworzą 10-godzinne ścieżki dźwiękowe na Youtube, by umilić im czas pracy. Mamy nadzieję, że to nie Wy.

łapcie garść przetestowanych na własnej skórze wskazówek:

⁃ dzień pracy planuj z wyprzedzeniem, z dokładnością co do godziny rozpisując sobie konkretne zadania. Może nie brzmi to jak najbardziej spontaniczny pomysł pod słońcem, ale na spontany zostaw sobie czas po pracy. Jet szansa, że dzięki tej metodzie znacznie wcześniej zaczniesz wychodzić z biura. Czy nie o to właśnie chodzi?

⁃ jeśli czynienie harmonogramów nie jest Twoją mocną stroną, podpowiadamy, że nic tak nie motywuje do układania zadań, jak ładny i estetyczny planner. Może zacznij od tego? Zakupy? Czyżbyś zaczął właśnie wiązać buty?

⁃ wyznaczaj bloki czasowe na realizację poszczególnych zadań. Brzmi strasznie mądrze, ale kiedy w dwie godziny uda Ci się załatwić rzecz, która zwykle zabiera ci połowę dnia, przestaniesz uśmiechać się pod nosem. Nie bądź zgrywus. Spróbuj.

⁃ skup się ze zdwojoną siłą na swojej pracy, a później ciesz się wolnością.

- dziel pracę na małe zadania. Napisanie powieści wydaje się być czynem karkołomnym. Ale już stworzenie jednej strony tygodniowo, dwóch zdań dziennie nie brzmi tak źle, prawda?

- pracuj w najbardziej korzystnej dla siebie porze dnia. Kto niby powiedział, że 8. rano to Twój najlepszy czas? Dla niektórych prywatne pasmo prime-time zaczyna się dopiero po 20:00. (Spróbuj to wytłumaczyć swojemu szefowi).

ps udowodniono, że w pewnych porach nasz organizm funkcjonuje lepiej, zarówno pod względem psychicznym jak i fizjologicznym (Fontana, 1999). Praca zajmująca w najlepszym okresie funkcjonowania organizmu tylko 10 minut, może zabrać parokrotnie więcej czasu, kiedy zabieramy się za nią w nieodpowiedniej porze.

⁃ wyłącz się w trakcie pracy. Każdego dnia znajdź w swoim pracowniczym rytmie pół godziny na totalny reset. Niech to będzie czas spędzony z kolegami na lunchu. Spacer dookoła budynku. Rozmowa telefoniczna z bliskimi. Cokolwiek, co pozwoli ci w pełni oderwać się od zadań.

ps badania* pokazują, że na zaplanowanie całego dnia wystarczy poświęcić tylko 1% czasu potrzebnego na wykonanie danej pracy, by zaoszczędzić jedną godzinę dziennie. 

to 365 bonusowych godzin w roku na swawole i uciechy. A ile odcinków ulubionych seriali! 

*(por. Seiwert, 1998; Bradley, McRae, 1994)


Kopiuj tekst

Udostępnij

design made in Poland

polecamy marki dobre, bo polskie