tołpa poleca: nowe horyzonty 
tołpa poleca: nowe horyzonty 

tołpa poleca: nowe horyzonty 

Opublikowany

czyli 5 filmów, które polecamy Waszej uwadze

raz do roku zdarza się we Wrocławiu takie święto, które wykurza z domów największych domatorów. Uroczystość kinomanów, która do stolicy Dolnego Śląska przyciąga ludzi z całej Europy, skłonnych poświęcić najcieplejsze dni lata na spędzenie urlopu w zaciemnionych salach kinowych. Festiwal Nowe Horyzonty po raz szesnasty na dobre kilka miesięcy zaspokoi nasze kulturalne potrzeby, odkryje wiele artystycznych perełek, a w przerwach pomiędzy seansami pozwoli poznać nowych ludzi.

jak co roku - postanowiliśmy przygotować się przed samym festiwalem. Przewertowaliśmy repertuar i zaplanowaliśmy sobie 5 pozycji „must see”, na które z wielką przyjemnością się wybierzemy. Chodźcie razem z nami!

United States of Lovejeśli wybierać polski dramat, to tylko taki z prawdziwego zdarzenia. Zjednoczone Stany Miłości w reżyserii Tomasza Wasilewskiego to niepokojąca historia przyjaźni czterech kobiet: Agaty, Renaty, Izy i Marzeny, które próbują odnaleźć swoją tożsamość w niełatwej rzeczywistości tuż u progu 1990 roku. O tym, czy główne bohaterki (w rolach głównych: Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Magdalena Cielecka, Julia Kijowska) poradzą sobie z postawieniem na swoim, dowiecie się z tej nagrodzonej na tegorocznym Berlinale produkcji. My trzymamy za nie kciuki.


Juliettanajnowsze dzieło mistrza Almodovara to luźna adaptacja wybranych opowiadań Alice Munro. Tytułowa Julietta wyrusza w podróż w poszukiwaniu własnej córki, z którą straciła przed laty stały kontakt. Przez cały film towarzyszy jej nie tylko poczucie winy, ale i poczucie bezkompromisowej miłości. Wielki ukłon należy się zarówno aktorom i reżyserowi, jak i również kompozytorowi Alberto Iglesiasowi. Bo napisał taką muzykę, że ciarki przechodzą po całym ciele. A my tak w kinie lubimy najbardziej.Baby Bump


na takie polskie produkcje czekaliśmy przez całe życie. Oto główny bohater, który wkracza w dyskusyjny etap dojrzewania - obserwujemy jego zmieniające się relacje z najbliższymi, pierwsze miłosne przygody, Ot, wydawać by się mogło - historia jak każda inna. Kuba Czekaj, reżyser filmu wywraca jednak gatunek do góry nogami, bawiąc się konwencją i za nic mając sobie zachowania dotychczas przyjęte za stosowne. Nie możemy się już doczekać seansu.Pokój syna


nagrodzony w 2001 roku Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes film Nanni Moretti to pełna melancholii i spokoju opowieść o stracie najbliższych. Giovanni, psychoanalityk, nie może pogodzić się ze śmiercią swojego syna, szukając dookoła winnych i próbując znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego spotkało to właśnie jego rodzinę. Film daje jednak nadzieję, że pomimo przeciwności losu można i trzeba żyć dalej. Pozycja filmowa ku refleksji. W sam raz by w ciągu przerwy pomiędzy kolejnymi pokazami, na chwilę się wyłączyć.


Komunaw tym filmowym obrazie duńskiego reżysera i scenarzysty Thomasa Vintenberga cofamy się do lat 70. ubiegłego wiek. Poznajemy wtedy nietypowe małżeństwo: Erika i Annę, którzy postanawiają odmienić swoje dotychczasowe życie i zakładają komunę. Odpowiedź na pytania: czy mieszkanie we wspólnocie ułatwia nawiązywanie relacji międzyludzkich (a może je spłyca?) oraz czy taka forma egzystencji zaspokaja potrzebę poczucia bliskości znajdziecie w filmie. A my dowiemy się tego razem z Wami.ps samo marszczenie brwi to praca aż 43 mięśni. A uśmiech zaledwie 17-stu. Nawet matematyka naszego organizmu wyraźnie mówi, co nam się bardziej opłaca i lepiej wpływa na nasz wygląd. To dobra wskazówka przy wyborze festiwalowych filmów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Upraszczanie życia

"Mnie upraszczanie, usprawnianie i eliminowanie "szumu" przychodzi dość naturalnie, bo jestem osobą, która najbardziej na świecie lubi święty spokój".