strach przed porażką
strach przed porażką

strach przed porażką

Opublikowany

dlaczego najczęściej bywa irracjonalny?

boję się, więc jestem - w ten dość dosadny sposób, śmiało można byłoby sparafrazować pamiętne słowa Kartezjusza. Zastanawialiście się kiedykolwiek, co tak naprawdę wstrzymuje nas przed działaniem? Bo otóż okazuje się, że strach przed odrzuceniem, stratą i porażką jest silniejszy, niż żądza zysku. Częściej wolimy odłożyć swoje marzenia na bok, niż podjąć się ich realizacji. Wizja ewentualnej porażki skutecznie zniechęca nas przed podjęciem stanowczych kroków.

brzmi absurdalnie, prawda? Ludzie boją się właściwie wszystkiego: latania samolotem, pająków, ciasnych przestrzeni, ciemności, podróży w pojedynkę, tego, że im telefon wpadnie do studzienki kanalizacyjnej albo że w trakcie przejażdżki w wesołym miasteczku, wypadną z wagonika. Jako jedyne istoty na planecie zamartwiamy się rzeczami, które prawdopodobnie nigdy nie będą miały miejsca.

lęk przed porażką skutecznie hamuje przed działaniem. Warto odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, czego tak naprawdę boimy się przy ewentualnym niepowodzeniu: tego, co sami poczujemy, czy tego, co pomyślą i powiedzą o nas inni? Wielu ludzi sukcesu uważa, że to właśnie wcześniejsze porażki w życiu zawodowym, pozwoliły im zbudować prawdziwy biznes.

ps pierwsza książka Stephena Kinga została wielokrotnie odrzucona przez wydawnictwa. Czymże byłaby dzisiejsza literatura, gdyby pisarz w którymś momencie odpuścił?

Kopiuj tekst

Udostępnij

pięć minut dziennie

czyli co możesz osiągnąć regularną pracą.